Kto bol rod Dezasse?

Zakladateľ rodu Dezasse na našom území bol gróf Karol Dezasse de Petit-Verneuille (1751–1787), za ktorého sa rodina zaradila medzi silné aristokratické rody v Európe. Najvýznamnejším predstaviteľom však bol jeho syn František Xaver Dezasse de Petit-Verneuille (1786-1872), v dobových prameňoch uvádzaný aj ako Ferenc Dezasse. Toho priviedla do Uhorska láska, ktorú spečatil sobášom s významnou predstaviteľkou miestnej aristokracie Konstanciou Zerdahelyi z Nitry. Rodina však žila v Uhorsku už dlhší čas. Jej kompletná naturalizácia s uznaním všetkých výsad a práv prebehla v roku 1802. Rod Dezasse patril medzi strednú šľachtu. Titul grófa bol vtedy šiestym najdôležitejším v krajine z pomedzi 14 známych hodností.

František Dezasse

Titul grófa mul bol udelený v roku 1812. Zároveň v tom istom roku uznala dedičné tituly rodine aj Horná komora Uhorského snemu. S Františkom Dezasse sa spája prvá konská železnica. Tá bola na Slovensku sprevádzkovaná v roku 1840 a viedla z Bratislavy cez Svätý Jur do Trnavy a Serede. Prevádzka na nej bola zastavená v roku 1872. Hlavnými predkladateľmi boli rakúsky barón Ferenc Daltz a Ferenc Dezasse, ktorý žil v Trnave resp. v Bohuniciach. Toto nebolo len prvým, ale aj posledným typom takéhoto vlaku v Uhorsku, keďže všetky ostatné boli už poháňané parou.  

Františkovi Dezasse sa narodil v Bohuniciach syn Emil (1834-1908). Ten slúži ako guvernér pre riadenie povodia rieky Váh, zatiaľ čo jeho dcéra sa stáva členom Súdu maďarskej princeznej. Emil bol aktívny vo vnútroštátnej politike. Dezasseove dedičské kreslo v Hornej komore Uhorského snemu potvrdil zákon VIII z roku 1886.

História kaštieľa

stuhy

Kaštieľ postavený v 18. storočí grófom Dezasse v neobarokovom slohu nachádzajúci sa v rozsiahlom anglickom parku je veľkou pýchou obce Jaslovské Bohunice dodnes. Rodina Dezasse mala aj svoju privátnu kaplnku pristavenú na južnej strane Kostola sv. Michala. Ako plynul čas, menil sa vzhľad kaštieľa i jeho význam. Koncom 19. storočia jednoposchodový kaštieľ s obytnou a hospodárskou funkciou premenili  noví majitelia, gróf Platen s manželkou rodenou Fischerovou z Trnavy na svoje romantické letné sídlo.

Počas roka žili vo Viedni a do Bohuníc prichádzali iba v letnom období na dva – tri mesiace. Kaštieľ bol rozšírený a prefasádovaný do romantického novorománskeho historizmu. Barokové jednopodlažné krídlo bolo nadstavené, druhé krídlo so vstupnou trojarkádovou rizalitou zostalo prízemné. Dnes Vám ponúkame toto miesto na trávenie najkrajšej chvíle života – vlastnej svadby.

ERB rodu Dezasse: lovecký roh, sprevádzaný tromi striebornými ľaliami

Hľadáte správne miesto na svadbu? Pozrite si fotogalériu priestorov a navštívte kaštieľ Dezasse Jaslovské Bohunice. Interiér, exteriér, svadobný apartmán, stan, či ukážku stolovania. Galériu pravidelne aktualizujeme a neskôr pribudnú ďalšie obrázky vrátane videoprezentácie kaštieľa.

EXTERIÉR

OKOLIE KAŠTIEĽA

INTERIÉR

SVADOBNÝ APARTMÁN

STAN

POSTAVENÉ 1787

výnimočná skúsenosť

ZREKONŠTRUOVANÉ 2019

luxus a štandard 21. storočia

POSTAVENÉ 1787

výnimočná skúsenosť

ZREKONŠTRUOVANÉ 2019

luxus a štandard 21. storočia